Haz
27th

Eleştiri-Yorum… “Yaprak Dökümü” Dizi Film

Posted by Ferikel

25 Haziran Çarşamba günü milli maçı beklerken eşlerimizin isteği üzerine Yaprak Dökümü dizisini de büyük bir keyifle!! seyrettik. Diziyi seyrederken bir cümle çok garibime gitti ve gülmeye başladım. Şimdi o cümleyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu muhteşem ailenin orta yaşlı ve onların yaşadığı herşeyden haberi olan bir komşusu var, kızıyla beraber yaşıyorlar. Ferhunde’nin en son yediği halttan sonra kızına dönüp diyor ki, Ferhunde’yi kastederek  “Bu aileye yapılır mı bu….?” 

Bu cümleden sonra gülmeye başladım, şimdi size elimden geldiğince “Bu aile” denilen bu muhterem aileyi anlatmaya çalışacağım.. Bakalım ben anlattıktan sonra sizler bu aile hakkında ne düşüneceksiniz…

Bu muhterem aile 1 karı-koca ve onların çocukları olan 4 kız 1 erkek ve 1 gelinden oluşuyor.  Şimdi kızları tanıyalım. Kız kardeşlerden Nejla, Oğuz isimli delikanlıya aşık oluyor.  Ancak Oğuz Nejla’nın ablası olan Leyla’ya da kur yapıyor ve Leyla ile birlikte oluyorlar. Bunun sonucunda da Nejla ile ayrılıp, Leyla ile evleniyorlar. Ancak ilerleyen günlerde Nejla ile Oğuz’un eski aşkları depreşiyor ve Oğuz Nejla’yı ayartıyor ve beraber kaçıyorlar. Eniştesi ile kaçan Nejla’yı ailesi red ediyor. Oğuz ise karısı, baldızı derken birde patronun hanımıyla ilişki yaşıyor. Patronun hanımı hamile kalıyor ve Nejla ile kaçtığı günlerde çocukları dünyaya geliyor!!!  Bu arada Oğuz patronunun banka hesaplarını da boşaltıyor. Nejla, Oğuz’un başkasından çocuğu olduğunu görünce ondan uzaklaşıyor ve bir de barda işe başlayarak, bir pansiyonda da yalnız yaşamaya başlıyor, derken bir gece ahlak zabıtası baskın yapıyor ve Nejla vesikalanıp gazetelere çıkıyor. Aile gitgide üne kavuşuyor. Oğuz’da patronuna yaptıklarından sonra tutuklanıp gazetelere çıkıyor ve o da hapise giriyor…

Diğer yanda da evin gelini Ferhunde ve Şevket var. Ferhunde hızlı bir hatun, Şevket onu mutlu edebilmek için çalıştığı bankanın hesaplarını tırtıklıyor, müşteri hesaplarını kurcalıyor, tefeciden borç alıyor derken arada verdiği açıkları Ferhunde’nin bir şekilde getirdiği paralarla kapatılıyor ancak Şevket kumarda oynamaya başlayınca bankadaki açıkları farkediliyor ve hapise düşüyor. Ferhunde, Şevket hapishanedeyken yeni bir işe giriyor ve birinci ayı dolmadan patronuyla birlikte oluyor. Daha sonra bu aldatması kayınvalidesi tarafından görülüyor ve konu tamamen tescilleniyor. Anne ve Baba da hapisteki oğullarına aldatıldığı haberini veriyorlar.

Aile bireylerinden Oğuz’un ilk eşi Leyla bu handikaplardan sonra bir süre bunalıma giriyor ve gözünü açtığı gibi Oğuz’dan boşanmaya karar veriyor. Bir avukat buluyor Oğuz’un patronunun avukatı, davayı ona veriyor. Avukat Cem’de evli bir zat ama onunda hormonları fazla çalışıyor ve Leyla’ya aşık oluyor. Bir süre sonra Leyla’da bu evli adama meyilleniyor. Avukatın karısıda aynı zamanda Leyla’nın psikoloğu ve Leyla’nın gözünü açıp bunalımdan çıkmasını sağlayan kişi, o da bu ikilinin ilişkisini anlayınca boşanmamak için diretiyor.

En aklı başında görünen büyük abla Fikret var o da evde kalmış olduğunu düşünerek komşusunun bulduğu 3 çocuklu annesiyle birlikte yaşayan (ki ne anne!) bir adama kaçıyor. Niye kaçıyor bilmiyorum dizinin formatına uymak için herhalde çünkü kaçtığı adam gerçekten dizinin en düzgün adamı, ama bir annesi var ki anlatılamaz.

Bir de çok temiz ve zengin bir ailenin çocuğu Cem kardeş var, bu arkadaşımız Leyla ile Oğuz evliyken, kıskançlıktan bunalıma giren Nejla ile tanışıp nişanlanıyor ve daha sonra Nejla eniştesi Oğuz ile kaçınca mecburiyetten çünkü ortada kız yok nişanı atıyor… Ama Nejla babası tarafından affedilip eve alındıktan sonra bu Cem kardeşimizin aşkı depreşiyor ve eniştesi ile kaçan, nişanı atan, vesika giyen Nejla’ya tekrardan aşık oluyor!!

İşte aile böylesine hareketli ve karakterli bir aile ! ! ! Başlarında da örnek gibi gösterilen bir baba var, heyyy babalar heyyyy….

Şimdi anladınız mı bu ailenin yaşadığı bunca şeyi bilen komşu teyzenin kızına söylediği;   

“Bu aileye yapılır mı bu?”lafına neden güldüğümü…

Hangi aileye, karakter, namus, dürüstlük, hırsızlık, aldatma, yalan, kin, nefret, sadakatsizlik kelimelerinin olmadığı aileye mi? yapılır mı? bence yapılır..  sizce?

Files under Eleştiri-Yorum


6 Responses to “Eleştiri-Yorum… “Yaprak Dökümü” Dizi Film”

 1. By ulviye yılmaz on Haz 28, 2008 | Reply

  yazıyı yazan kişinin belliki çocuğu yok tamam ne kadar yanlış ve çirkinlik varsa hepsi mevcut asla onaylamıyorum bence bu dizinin ve benzerlerinin yayından kalkması lazım bunu uygulamaya kalkan hatta uygulayan kişilerde vardır ? ama unutulmamalı ki evlatlar söz konusu olunca annelerin ve babaların boynu kıldan ince olur atsan atmazsın satsan satamazsın canından kopmuş evlatlarına nasıl sırtınızı dönebilirsiniz ki birisinden duydum 9 tane adamda öldürse yinede evladım bunu degiştiremem demişdi allah kimseye böyle kötü kader kader vermesin böyle dizileride örnek almasınlar…saygılar

 2. By Tamer Yılmaz on Haz 30, 2008 | Reply

  Evin sert, otoriter babasıyla!! bir gün bir akşam yemeğinde şunlar yaşanıyor…
  Ferhunde bir gün eve gelmekte gecikiyor, tüm aile yemek masasında onun
  gelmesini beklerken adam isyan ediyor. Bu evin belli kuralları vardır burada
  yaşayan bunlara uymak zorundadır Ferhunde Hanımmmmm…diye kükrüyor… Evet en büyük kural birlikte yemek yemektir! Yoksa istediğin insanla oynaş, çal, hapise gir, aldat, eniştenle yat, onunla kaç vb.. her türlü miğdesizliğe
  sabır edilir, tepki verilmez… ama yemeğe geç gelmeyeceksin!!!

 3. By Mehmet on Tem 11, 2008 | Reply

  “Yaprak Dökümü” ne hale geldi…
  Neden dava açmıyor acaba Reşat Nuri’nin akrabaları?

 4. By hakan on Eki 29, 2009 | Reply

  vallahi tadını kaçırdınız dizinin

 5. By Sabahat Sercan Pınar on Mar 11, 2010 | Reply

  Yaprak Dökümü dizisinin senaristleri seyircileri budala mı sanıyorlar? Özellikle son iki bölümde, dizi karakterleri, insan doğasına aykırı davranışlar içindeler. Dizi hayattan iyice koptu. Son bölümde dizi bitmeden televizyonu kapattım. BUNDAN BÖYLE DE İZLEMEMEYE KARAR VERDİM.Şöyle normal, güzel bir aile dizisi olsa, karakterler üretken olsa, insanlara örnek davranışlar içinde olsalar olmaz mı. Yok efendim illa entrikalar illa sapıklık, illa şiddet. Televizyonlar ellerindeki silahı çok yanlış kullanıyorlar. Bundan böyle haberler ve saglık proğramları dışında birşey izlemeyeceğim. siyasi tartışma proğramlarında da,yorum yapanların düzeysizliği ile iktidar dalkavukluğu ya da Amerikan-tarikat yandaşlığı ile karşılaşıp zapping yapıyoruz.

 6. By ömer sayın on Ara 29, 2010 | Reply

  berbat bir finaldi 5 yıla yakışır bir final olmadı yazık yazık

Yorum Yap