Nis
30th

Benim Adım Kaynana

Posted by

ANNELİK bir kadının bedeninde başlar… Sonra ruhunu sarar, duyguları yoğunlaşır, hassaslaşır. Çünkü içinde bir can taşıyordur artık. Cinsiyetini  hiç düşünmeden sevgiyle büyütür her anne gibi canını vücudunda. ANA bir çınardır evladı için köklerini sıkı sıkı sarar toprağa, güçlü olmak adına. Tüm fedakârlığa hazırdır gerekirse ölümü bile göze alır dünyaya getireceği yavrusu uğruna. Mutludur çünkü anne olacaktır. Vaktin geldiği zamandır, kendi annesinin kıymetini bileceği andır, aynı zamanda. Sancılar içinde kıvranırken asla çekilmez denen acılar SEVGİ uğruna çekilir.Hani büyüklerimiz derler ya “anne olmadan ananın kıymeti bilinmez “diye işte kendisi de şimdi tam o duygudadır. Ama ne zaman ki çocuğunu kucağına alır her şeyi unutur; çektiği acıları, zorlukları.

Hatta evladı için, ölüme hazır olduğu hissiyatı kaplar bedenini bütün gerçekçiliği ile. Şimdi başka bir boyuta geçmiştir, gökyüzünde uçuyordur, kanatlanmıştır, tarifi imkânsızdır duygularının. Çünkü canından canı kollarının arasındadır artık. Ne kız olması ne de erkek olması umurunda değildir. Evladının kucağında olması, her şeyden öte ANNE olması önemlidir. O günden sonra her şey değişmiştir artık, sorumlulukları artmış sevgilerine korkularda karışmıştır: İyi bir anne olabilecek midir?, UFACICIK ŞEYİ NASIL TUTACAKTIR, YA BİR TARAFINI İNCİTİRSE. Hayat adanmaya başlanmıştır bile. Bu muhteşem duygunun sadece bir kez yaşanmayacak kadar eşsiz olduğunu düşünür, tekrar ANNE olmak isteği hükmeder düşüncelerine. Ancak hayat mücadelesi zordur, çetrefilli yollardan geçirir insanları birçok kez. Yavrularından biri hastalanınca diğeri de hastalanır,  kızamıktı çiçekti kabakulaktı. Ateşten yanan vücudunu kollarına alır acaba düşer mi kaygısıyla sabahlar uzaklaşır her zaman mefhumunda. Üzüntüsü insanı kahreder, çocukları hasta olacağına kendisi hasta olsun ister “onlara geleceğine bana gelsin“ diye dualar eder Allaha. 

Annelerin görevi evlatlarına karşı hiç bitmez. Bu zaman içerisinde anneler çocuklarının İLK ÖĞRETMENİ DE, İLK ARKADAŞI DA, İLK DOSTU DA olmuştur. Sonra okulları başlar ilkokul, ortaokul, lise, derken dershane, üniversite bir koşuşturma ki akıllara zarar. Ama her şey onların yarınları içindir. Hiç bir anne kendisi için bir şey istemez ve düşünmez her şey evlatları uğrunadır. Hayatın getirdiği bütün yükleri kendi omuzlarına alırlar. Aklıları fikirleri çocuklarını hayata iyi bir şekilde hazırlamak, bütün kötülüklerden korumak ve onları ne olurlarsa olsunlar hep sevmektir. Evlatlarını büyütürken kendilerinin YAŞLANDIKLARININ farkına bile varmazlar…

Bu arada okullar biter sıra vatan borcuna gelir o güne kadar kollayıp koruduğu küçücük evlatları büyümüş asker oluyordur ama hala analarının gözünde küçücüktürler… fakat ANALAR yüreklerine taş basar her şey VATAN VE MİLLET İÇİN deyip evlatlarını gururla askere belki de şehit olacakları, kendilerinin de şehit anası olacakları  kışlaya dualarla uğurlarlar. Oğulları bir kere askerlik yapar anneleri yüz kere… VATAN borcunu ödeyip evlerine sağ salim dönen  çocuklar artık evlenmek isterler.  Anneler bunu duyunca sevinçten uçarlar, özenle emekle ve sabırla büyüttükleri evlatları hayata hazır,  babayiğit güçlü kendilerinden emin duruyorlardır karşılarında… Hayallere dalarlar  yeni bir hayat yeni bir yuva kuruluyordur kendi canlarından, kendi kanlarından, hem de bir kız sahibi olacaklardır. Aileleri büyüyecektir geliniyle arkadaş olacaklardır, abla olacaklardır, dost ve anne olacaklardır… Kalpler bütünleşmiş, eller birleşmiş, anaların emekleri boşa çıkmamış, fidanları serpilmiş güzelleşmiş biri gelin öbürü damat olup kendi hayatlarına yelken açarlarken işte tam da bu esnada  ANNELERİN sıfatları değişecektir. Artık onlar annelikten terfi edilerek yeni bir dünyaya merhaba diyeceklerdir. Uzun lafa ne hacet, artık ONLARIN ADI KAYNANA olacaktır.
 
 ULVİYE  YILMAZ

Files under Genel Yazılar


12 Responses to “Benim Adım Kaynana”

 1. By TAMER YILMAZ on Nis 30, 2008 | Reply

  Ulviş bu güzel ve anlamlı yazın için seni ilk ben tebrik etmek istedim. Daha farklı konularda da senden güzel yazılar bekliyoruz. internet canavarım benim:)

 2. By Derya YILMAZ on Nis 30, 2008 | Reply

  Anneciğim öncelikle ben seni asla kaynana olarak görmüyorum.
  O yüzden bu yazıyı üstüme almıyorum:)
  Yazdıkların çok güzel olmuş ellerine ve yüreğine sağlık.
  Sevgilerimle Kızın,

 3. By M.Agrıkan on May 1, 2008 | Reply

  Süpersin: Yakında bir akşam uyuyup sabah uyandıgımda bende aynı duyguyu yaşıyor olacagım sanırım.

 4. By Dursun on May 2, 2008 | Reply

  Oooooo Efendim Hoşgeldiniz…
  Bizim Sitemize farklı bir bakış açısı taşıdığınız için, ilk önce size teşekkür etmek istiyorum. Yazılarınızı, yorumlarınızı mutlaka bekliyoruz. İstediğiniz her konuda sitenize yazabilirsiniz. Burası Bizim Hepimizin Sitesi..

  Şimdi gelelim konuya;
  Bir Kayınvalide veya Kayınpeder gelinine KIZIM, damadına OĞLUM derse onlarda onlara ANNE ve BABA diyeceklerdir. Sizler yeni evlatlarınızı gelin ve damat olarak görmezseniz, onlara OĞLUM / KIZIM derseniz onlarda sizi 2.ANNESİ ve 2.BABASI olarak göreceklerdir.

  Keza aynı şartlar gelinler ve damatlar içinde geçerlidir. Onlarda hayatın kendilerine armağan ettiği eşlerinin yanında ki aile bireylerine Kayınvalide, Kayınpeder olarak yaklaşmazlarsa gelinler ve damatlarda birer ANNE ve BABA kazanmış olacaklardır. Aksi taktirde onlarında bir kayınpederi, kayınvalidesi ve hatta KAYNANALARI olacaktır.

  Allah herkese sizler gibi 2.ANNELER, 2.BABALAR, 2.OĞULLAR, 2.KIZLAR nasip etsin. Bu arada dün 2.Annemin doğum günüydü buradan tekrardan kutlamak istiyorum. ANNEM Hep birlikte nice mutlu yıllara…

  Yeni bir yazınızda görüşmek dileğiyle. Tebrik ederim.

 5. By Güner on May 2, 2008 | Reply

  Ulviş yazını okudum çok güzeldi.

 6. By Yunus on May 2, 2008 | Reply

  Yazınız çok güzel ve anlamlı.

 7. By Serap MANTOGLU on May 3, 2008 | Reply

  Sevgili Ulviye teyzeciğim,
  İyi ki Tamer bana da yazını gönderdi de ben de senin ne kadar güzel şeyler yazdığını öğrenmiş oldum. Bundan sonra bende takip edeceğim bu siteyi :) Yazdıkların o kadar güzel ki insanın anne olası geliyor valla:) Eski kaynana gelin sorunlarının artık kalmamasının en önemli nedeni sanırım senin gibi düşünen kaynanaların artması. Çünkü kendi evliliğimden de öğrendiğim şu ki eğer kayınvalideniz size anne oluyosa siz ne kadar inat etsenizde sonunda bir bakıyorsunuz ki onun kızı oluvermişsiniz. Yani iş annelerde başlıyor biz gelinlerde de bitiyor. Ellerine ağzına kalbine sağlık….

 8. By Emel on May 3, 2008 | Reply

  Annem,arkadaşım,dostum… bi kere öncelikle tüm bunları sende yaşamama izin verdiğin için ve beni yıllardır kızın bilerek bağrına bastığın için… her anımda yanımda olduğunu hissettirdiğin ve bundan sonra da hep bizimle olacağına söz verdiğin için…ve tabi ki en önemlisi bu yazıyı yazıp bizimle paylaşarak hayatta ne kadar da güzel duyguların yaşandığının farkına varmamızı sağladığın için… hayat için,hayata kattığın tüm güzellikler için sana çok çok çok teşekkür ediyorum……

 9. By Oğuzhan bugüş on May 7, 2008 | Reply

  Yazı muhteşem, ellerinize sağlık.

 10. By Büşra on Haz 3, 2008 | Reply

  muhteşemsin cicianne…..
  sanırım geçmişteki otoriter kayınvalideler yüzünden kaynana lafı bu konuma geldi.yani iş kişide bitiyor. ister anne olursun ister KAYINanne:)

 11. By mustafa yılmaz on Haz 7, 2008 | Reply

  Ah anam ah yok yok bilemedik biz senin değerini.
  bak süper bir iş buldum gel kitap yapalım sana nedersin:)
  canım annem senin bu ince yanın yokmu vallaha süper olmuş bazen şu beni çöpten bulma konusuna gerçekten inanıyorum.. yok canım bana hiçmi geçmez incelik hepsini abime vermişsiniz.

 12. By ulviye yılmaz on Haz 9, 2008 | Reply

  Canlarım yapmış olduğunuz yorumlarla beni onere ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Sağlıklı mutlu yaşamak ve yaşlanmak dileği ile saygılar..

Yorum Yap