Ağu
14th

“Su” Sadık Dostumuz

Posted by

 

“SU” SADIK… İnsanların su gereksinimi ile mevcut su kaynakları arasındaki uçurum dünyanın pek çok yerinde gittikçe büyümektedir. Yeraltı su düzeylerinin inanılmayacak derecede hızlı düşüşü, suların akıl almaz derecede kirletilmesi, birçok akarsuyun denize ulaşmadan kaybolup gitmesi, sanayide ve tarımda su kullanımının son derece artması, bu uçurumun başlıca nedenleridir. Bütün bunların sonucunda su kaynakları için rekabet, uluslararası düzeyde güncel hale gelmiştir. Bu nedenle bir zamanların BM Genel Sekreteri Boutros GALİ, “ Geleceğin savaşları politik nedenlerden değil, su için çıkacaktır” demiştir. Su, yalnız son zamanlarda değil, çok eski tarihlerden beri en değerli doğal kaynaklardan biri olarak kabul edilmektedir. Örnekler:

 • M.Ö. IV. yüzyılda, yani bundan yaklaşık 2.400 yıl önce Empodekles, “ Dünya su ve topraktan meydana gelmiştir” diyordu.
 • Daha sonraları, bu tanımlamanın sınırları genişletilerek “Dört Eleman Kuramı” ortaya atılmıştır. Bu kurama göre, “ Bütün cisimler su, toprak, hava ve ateşten oluşmaktadır” şeklinde bir tanımlama yapılmıştır.
 • Modern bilimde ise: “Yaşam suda başlamıştır”, “Susuz yaşam olmaz” şeklinde tanımlamalar yapılmaktadır.

Bütün bu ifadeler, dünyanın yapısı ve canlıların yaşamı için suyun ne kadar değerli bir kaynak olduğunu göstermektedir. 1 Lt Su = 4 Lt BenzinDünyada suyun, benzinden daha pahalı olduğu kentin hangisi olduğunu biliyor musunuz? Birleşik Arap Emirlikleri’nin en güzel kıyı kenti olarak anılan Dubai’de pahalı olan tek bir şey var: “Su”. İsrail, teknolojisiyle kullanma suyunu deniz suyundan elde etmeyi başaran Dubaililerin çeşmelerinden akan bu su rahatlıkla içilebiliyor. Ancak teknolojinin gelişmesi sayesinde çölü vaha haline dönüştürmeyi başaran bu kentin insanları bir litre su içebilmek için tam dört litre benzin parası ödemek zorunda kalıyorlar. Su açısından oldukça zengin olduğunu düşündüğümüz ülkemizde, son zamanlarda yaşadığımız su sıkıntısının gerçek nedenleri acaba nedir? Peki bizlerin elinden neler gelebilir ne gibi çözümlerle tasaruflar sağlanabilir? Hergün milyonlarca canlının su yüzünden yok olduğu, çevre dengesinin yerle bir olmaya devam ettiği bu dünyaya ne gibi katkılarda bulunabiliriz? En azından evlerimizde yapacağımız küçük esprilerle kurtaracağımız yaşamların bizlerin hayatına katacağı anlamı göz ardı etmemek gerekmektedir. Her zaman avrupalı insanların yaşam kalitelerine gıpta ile bakarken hep demez miyiz meclis içinde sohbetlerimizde “ Adamlar yerlere çöp dahi atmıyorlar atanıda hemen şikâyet ediyorlar, ne kadar bilinçli millet bunlar“ diye.

Lütfen kendi kendimize öz eleştiri yaparken aşağıdaki uygulamaları da yapmaya çalışalım.

1. Musluğu açık bırakmayın. Sebze meyveler elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkanırsa çok daha az su tüketilir. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarabilir.

2. Bulaşıkları elde değil makinede yıkayın. 4 kişilik bir aile günlük bulaşığını elde yıkarsa, ortalama 84-126 litre su harcanır. Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Bu da bir yılda ortalama 26-40 ton su tasarrufu demektir. 3. Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın. Kullanılmadığı halde açık bırakılan su harcaması, yılda kişi başına ortalama 12 tondur. 4 kişilik bir ailede bu rakam yaklaşık 48 tondur. 4. Daha kısa duş alın. 5 dakikalık bir duş sırasında ortalama 60 litre su harcanır. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa yaklaşık 18 ton suyu kurtarır. 5. Sifonu gereksiz yere çekmeyin. Dört kişilik bir ailenin fertleri günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su harcamış olur. Rezervuara, su dolu 1,5 litrelik pet bir şişe yerleştirin. Bu basit önlemle, yılda 2 ton su tasarrufu sağlanabilir. 6. Duş başlığını yeni çıkan suyu daha iyi püskürten ekonomik duş başlıklarıyla değiştirin. Böylece suyu daha az açarak daha tazyikli suyla duş alınabilir. 7. Muslukların su kaçırmadığından emin olun ve gerekirse tamir ettirin. Her saniye bir damla damlayan musluk, yılda 1 ton su harcar. 8. Su kaçaklarını engelleyin. Ev ya da apartmanınızdaki su borularını yenileriyle değiştirin ya da tamir ettirin. Eski tip borular tonlarca suyun kayıp olmasına neden olur. 9. Çamaşır makinesini ekonomik kullanın. Tek bir çalıştırmada yaklaşık 176 litre su harcayan çamaşır makinesi haftada bir kez bile az kurulsa, yılda 9 ton su tasarruf edilir.

Tamer YILMAZ

Files under Genel Yazılar


3 Responses to ““Su” Sadık Dostumuz”

 1. By Dursun Ferikel on Ağu 14, 2007 | Reply

  Merhaba Tamer,
  Yukarıda değindiğin konuya, bizlerin nasıl yeni fikirlerle katkısı olabilir diye düşünmeye başladım yazını okuduktan sonra.
  Aklıma firmadaki klimamız geldi, odamızdaki 1 klimadan hergün 40-50lt’ye yakın suyu döküyoruz!!!! Odamızda klimanın su hortumunun uzandığı 10lt’lik kovalar var. Görevli arkadaşlar günde 4-5 kere o kovaları dolduğu için lavabolara götürüp döküyorlar.Aslında bu “saf suyu” değerlendirebiliriz. Küçük kovalar yerine büyük bidonlar koyulup her klimanın “saf suyu” bunlara biriktirebilir ve bu sular tuvaletlerde veya yer paspaslamalarında kullanılabilir.
  Projeyi büyütebilir miyiz? acaba diye düşünmeye başladım şimdi. Firmadaki yaklaşık 6-7 adet klimanın su akarının birleştiği bir depo yaptırsak inan bana günde 200lt’ye yakın “saf su” elde ederiz. Ayda yaklaşık 5ton su, korkunç bir rakam….
  Hımmm yarın bu konuyu firmada detaylıca gündeme getireyim. Eğer bu uygulamayı başarırsak bu fikri çevremize de yayarız…
  Ben evimde en kısa zamanda uygulamaya başlayacağım.

  Tamer’ciğim düşüncelerin için, paylaşımın için çok teşekkür ediyorum. Buraya yazmış olduğumuz yazılarımız belkide bir çok kişiye çok farklı farklı konularda hareket etme gücü vereceğinden (örn.yukarıdaki gibi) yazılarının devamını rica ediyorum. Hangi konuda olduğu hiç önemli değil. Yeterki yazalım herkesle düşüncelerimiz paylaşalım.
  Umarım herkes yazında belirttiğin noktalara dikkat ederek doğamızdaki, bize karşı olan bu tepkiyi dikkate alır.

  Not: Eğer yukarıdaki projeyi başarırsam gelişmeleri burada ayrıntılı olarak yazacağım.

 2. By ERKAN ÖZCAN on Ağu 15, 2007 | Reply

  Merhaba
  Konu başlığı günümüzün en büyük sorunlarından biri. Tasarruf tedbirleri tabiki çok önemlidir ve her bireyin uygulaması gerekir.
  Anlatılan konuda, tasarruf tedbirlerinden bahsediliyor fakat önümüz kış, yağmur ve kar yağması muhtemel olasılık. Peki ne olur sonra, barajlar suyla dolar geçiçi bir su bolluğu olur ve halkımız için tasarruf planları yalan olur…
  Kısacası anlatmak istediğim kısa vadede bu tedbirlerle belki 1 ay daha fazla kullanırız suyu ama sonrasında neler olucak? Dünya hızla kirleniyor, nükleer santrallerle, devletin acizliğiyle (fabrikalara yaptırılamayan filtreler arıtma tesisleri için ), bence uzun vadede bunlara çözümler bulunmalı ve gerekirse zorla uygulattırılmalı.

  Saygılar
  ERKAN ÖZCAN

 3. By şafak on Ara 16, 2007 | Reply

  çok doru dedigleriniz bence de yaşamımızda enönemli kaynak sudur yazdığınız olduğunuz muyozolardada çok güzel belirtmişsiniz

Yorum Yap