Ağu
4th

Sarı Prenses(Labidochromis caeruleus)

Posted by TamamenAlintidir

Sarı prensesler için karma akvaryumların vazgeçilmez balıklarıdır diyebiliriz.Dişinin ve erkeğin renkli oluşu tercih edilmelerinin başlıca sebeplerindendir.1/3-4-5 beslenmesi dişilerin rahat bir kuluçkalık geçirmeleri için şarttır.Genelde bitkisel ağırlıklı yemlerle beslenirler.Yavru alınması kolay bir türdür diyebiliriz.(Tabi ki biraz tecrübe kazandıktan sonra)Yavrularınında küçükken renkli olması onların ayrı bir özelliğidir.Boyların özellikle erkeklerde 15-16 cm i,dişilerde 12-13 cm i bulur.Erkek dişi ayrımı biraz zordur.Belli bir tecrübeden sonra ayrım rahatlıkla yapılabilir.Zor su şartlarına en dayanıklı türdür.Yavrularını ağzında çok iyi saklarlar.Malawi türlerine meraklı arkadaşlara tavsiye edilir.Diğer türlerle uyumlu bir balıktır. Resimde ki yetişkin bir erkektir.  

 http://www.piscesforum.com ‘dan alıntıdır.

Files under Akvaryum


17 Responses to “Sarı Prenses(Labidochromis caeruleus)”

 1. By Anonim on Ara 30, 2007 | Reply

  sarı prenseste erkek dişi ayrımı nasıl oluyor

 2. By Dursun Ferikel on Ara 30, 2007 | Reply

  Merhaba,
  Yetişkin erkekler resimde de görüldüğü gibi alt kısımlarında ki yüzgeçleri çok belirgin olarak siyah oluyor. Bu kısımlar dişilerde bazen gri bazende renksiz olur. Üst sırt yüzgecinin uzu sivri ve çıkık olur erkeklerin, dişilerin ki ise küt olur. Ancak en belirgin özellik alt yüzgeçler erkeklerde tamamen resimdeki siyah olur.. Birde kuyruğa yakın yüzgeçlerde erkeklerde daha fazla yumurta beneği olur. Bazen bu benekler dişilerde de gözükebilir ama erkeklerde ki sayısı daha fazladır. Umarım yardımcı olabilmişimdir..

 3. By mert on Nis 16, 2008 | Reply

  merhaba
  benim akvaryumum 55 lt.bende 2 dişi 1 de erkek var.byları 6 ile 8 cm arasında.yanlarına 12 cm lik bir büyük dişi koysam erkek olanla yavru verir mi

 4. By Dursun Ferikel on Nis 16, 2008 | Reply

  55lt’lik bir akvaryumda 12cm’lik dişi pek mutlu olmayacaktır. Ancak tabiki olabilir neden olmasın. Akvaryumlarda genellikle balık başına 15 lt alan gerekli gibi dşünebilirsin. Bir de hamilelik sırasında ağzında yumurtaları tutarken ballığın stressiz bir ortamda yaşaması gerekmektedir. Bu da m3 başına fazla balık düştüğünde pek mümkün olmuyor. Umarım yavru almayı başarırsın.

 5. By MUHAMMED on Nis 26, 2008 | Reply

  arkadaşlar benim yaklaşık 4 cmlik 2 sarı prensesim var biri erkek biri dişi dişi olan erkeği hep kovalıyırdu sonra 1kez erkek ile dişi daire çizerek birbirlerini ikisi birden döndü .2-3 gün sonra dişi hep saklandı

 6. By gökhan on Nis 29, 2008 | Reply

  sarı prenseslerde çifleşme belirtisi ve zamanı nasıl belli olur

 7. By hazar__38@hotmail.com on May 19, 2008 | Reply

  benim 7 tane sarı prenseim var 5 dişi 1 erkek damızlık daha yeniler ve erkek sürekli dişileri rahatsız ediyor akvaryumun boyu 60 lık acaba alan darlığındanmı kaynaklanıyor yavru alabilmem mümkünmü nedersiniz?birde nasıl anlayacam dişinin ağzında yumurta olup olmadığını söylerseniz sevinirim belirtileri nelerdir şimdiden saolun

 8. By mc_muhammed_06@hotmail.com on May 20, 2008 | Reply

  evet uygundur.erkek dişileri eşini seçmek için kovalıyordur.dişinin ağızına yumurta aldığınıda şöyle anlarsın:dişi erkeğin yanına giderek yumurta döker ve ağızına alır.erkeğin kuyruğundaki beneği yumurta sanır ve onu kovalar kovalarken erkekte dişinin ağızındaki yumurtayı döllemiş olur.bir kaç gün sonra dişinin ağızı şişer.şiştiğini anladığında dişiyi ayrı bir yere koy.dişi ağızındaki yumurtayı sonradan kusar.

 9. By Dursun Ferikel on May 20, 2008 | Reply

  Dişinin yumurta alıp almadığının en basit anlama yöntemi, akvaryuma yem attığınızda herkes üşüşürken yumurta tutan dişi kesinlikle yeme gelmez. 20-25 gün boyunca attığınız yemle ilgilenmez. Balıklarınızı gözlemliyorsanız 2.veya 3.gününde hemen yakalarsınız.
  Akvaryumun boyutu biraz ufak gibi geldi bana, 1 balık için 15litre düşünürsek sizde de 3dişi 1erkek olsaydı daha isabetli olurdu gibi geldi bana.

 10. By mc_muhammed_06@hotmail.com on May 21, 2008 | Reply

  Sarı prenseslerin, yavrulama zamanında boyu kaç cm olur.

 11. By gökhan on Haz 8, 2008 | Reply

  sarı prenses hangi bölegeye yuva yapmayı sever ve üretme yöntemi olarak hangi yaöntem daha uygundur?kusturmak mı? yoksa dişiyi ayrı bir yere koymak mı?cevabınızı bekliyorum.

 12. By muhammed on Haz 12, 2008 | Reply

  35 cm tankta kaç damızlık sarı prenses beslenir?

 13. By levent on Haz 30, 2008 | Reply

  benim sarı prensesim hamile sanırım gıdığı sarkmış yemde yemiyor gıdığı siyahlamaya basladı nezaman ayırmalıyım balıgı. saygılar

 14. By hüseyin on Haz 30, 2008 | Reply

  levent arkadaşın ilk önce balığının ne zaman dan beri ağızının dolu alduğunu bilmelisin dolu olduktan 20-25 gün sonra ağızındaki yumurtayı çıkar.

 15. By dj_celil_can on Kas 6, 2009 | Reply

  bnm de 35cm akvaryumumda s.prnsesim var 1 boyu 13cm dişiler 2tane 9/10 cm erkek kumları kazıoo erkek dişileri kovaliyor rahat bırakmıorr dişiler suyun üstüne cıkıooo nedenn???

 16. By Anonim on Eki 14, 2010 | Reply

  bende 2d 1e sarı prenses var yaklasık 5-6 cm boyunda kumu kazdı.Fakat yavru vermıyor.

 17. By hanifi on Haz 19, 2011 | Reply

  arkadaşlar benim sarı prensesım 10 gun once agzına yumurta aldı akvaryumunu degıstırırken 3 yumurta kustu balıklar cıkmıs ama hala karın bolgesı cıkmamıs balık hemen dondu gerı agzına aldı yumurtaları bır sorun olurmu acaba saygılarla

Yorum Yap